TAŚMA DEKARSKA

 

Nie da się ukryć, że jednym z podstawowych i zarazem niezbędnych akcesoriów na każdej budowie lub podczas remontu jest taśma dekarska. Mimo swojego niepozornego wyglądu taśma butylowa może poprawić funkcjonowanie lub właściwości wielu elementów. Jednym z takich produktów jest bez wątpienia taśma butylowa dekarska. W jakim celu się ją stosuje? Gdzie taśma dekarska butylowa znajduje zastosowanie?

Taśma butylowa jednostronna stanowi niezastąpiony element, który za sprawą swojej wyjątkowej trwałości nadaje się przede wszystkim do wykonywania wszelkiego rodzaju izolacji. Najczęściej wykorzystywana jest przed budowlańców, jednak chętnie korzystają z niej także mechanicy, hydraulicy, a nawet elektrycy. Co jeszcze warto wiedzieć o taśmach dekarskich butylowych?

 

Taśma butylowa dekarska – właściwości

Taśmy butylowe cechują się doskonałą przyczepnością do wielu materiałów, m.in. betonu, metalu, szkła, tworzyw sztucznych, oraz poliwęglanów. Wykazują bardzo dobrą szczelność na dyfuzję gazów i pary. Oprócz tego chronią przed wilgocią, pleśnią i grzybami. Są też wiatroodporne.

Te wszystkie właściwości sprzyjają zastosowaniu w różnych pracach od uszczelniania okien, po uszczelniania złączy przy kominach. Ich sporym atutem jest to, że nie wymagają dodatkowych narzędzi przy aplikacji, a samych ich montaż jest bardzo prosty.

Taśmy dekarskie z butylu tworzą natychmiastowe połączenie, szczelnie przylegając do klejonej powierzchni i tworzą barierę przed wodą i zanieczyszczeniami. Dobrze radzą sobie również ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Nie wydzielają toksyn ani zapachu.

 

Warto podkreślić, że taśmy dekarskie występują w różnych wersjach. Jest to np.:

Oprócz tego mogą występować w różnych rozmiarach. Dostępna jest m.in.: taśma dekarska 15 cm, taśma dekarska 20 cm, taśma dekarska 30 cm, czy nawet taśma dekarska 50 mm.

 

Taśma dekarska samowulkanizująca – charakterystyka

Wykonana na bazie butylu taśma dekarska samowulkanizująca jest akcesorium, które może być używane nawet w pomieszczeniach o dużej wilgotności i w obszarach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Cechuje się paroszczelnością oraz gazoszczelnością, dzięki czemu z powodzeniem może być wykorzystywana do izolacji komór chłodniczych i wszędzie tam, gdzie występuje korozyjność na poziomie od C1 do C3.

 

Samoprzylepna butylowa taśma dekarska — jakość przede wszystkim

Taśma uszczelniająca dekarska to obecnie jedne z najpopularniejszych produktów budowanych dostępnych na rynku. Swoje uznanie zawdzięczają wysokiej trwałości, odporności na warunki atmosferyczne i elastyczności. Dodatkowo warto podkreślić, że nie tracą swojej masy po czasie i nie kruszeją. W zależności od zastosowania można wybrać np. taśmę dekarską samowulkanizującą, która będzie dobra np. do klejenia plastikowych rur, czy węży, lub taśma dekarska samoprzylepna dobra m.in. do wodoodpornych uszczelnień.

 

Taśma dekarska – zastosowania

Częstym zastosowaniem taśm dekarskich jest zapewnienie szczelności między pokryciem dachu a innymi elementami konstrukcji. Butylowe taśmy nadają się także znakomicie do uszczelnień kominów, rynien, czy poszczególnych konstrukcji dachów. Sprawdzają się również w przypadku wygłuszania metalowych powierzchni. Jak więc można zauważyć ich uniwersalność, jest na wysokim poziomie.

 

Taśma na kalenice

Taśma dekarska samoprzylepna sprawdza się doskonale przy izolowaniu kalenic oraz naroży dachowych. Ta grupa produktów zapewnia im szczelność oraz właściwą wentylację. Taśmy dekarskie do kalenic posiadają niewielkie otworki wentylacyjne. Nie wpływają one jednak na mocowanie, ponieważ butyl znajduje się na brzegach taśmy. Dużym atutem jest występowanie takich taśm w różnych kolorach, co daje możliwość dopasowania do pokrycia dachowego.

 

Taśmy do obróbki komina

Popularnym zastosowaniem taśmy dekarskiej jest także obróbka miękka w przypadku chęci zabezpieczenia komina. Jest to alternatywa mocowania komina na sztywno. Dach jest elementem pracującym, więc należy zapewnić mu niewielką przestrzeń na przesunięcia. Dobrze dobrane i właściwie zamontowane taśmy mogą zachować trwałość spokojnie przez kilka sezonów. Przy obróbce komina idealnie sprawdzają się taśmy dekarskie aluminiowe oraz ołowiane.

Taśmy dekarskie ze względu na swoją uniwersalną charakterystykę mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach budownictwa. Te grupy produktów możemy wykorzystywać jako taśma butylowa uszczelniająca konstrukcje pokryć dachowych, kominy, czy świetliki dachowe oraz ogrody zimowe.

Za ich pomocą można przeprowadzać obróbki dekarskie masztów antenowych, włazów dachowych, okien dachowych, lukarn, kominów spalinowych i wentylacyjnych, włazów, okapów, rynien koszowych, balkonów, tarasów, kopił parapetów wewnętrznych itd.

Istotną kwestią jest także uszczelnianie szwów, szpar, rozerwań, przecieków w pokryciach dachowych, czy połączeń blachy profilowanej w konstrukcjach stalowych.

Warto wspomnieć także o tym, że taśmy dekarskie stanowią zabezpieczenie antykorozyjne obróbek blacharskich, rur, czy zbiorników. 

 

Taśma mocująca na dach – jaką wybrać?

Taśma uszczelniająca dachowa to jeden z produktów, który jest niezbędne w przypadku montażu dachu. Podczas takich prac przyda się również taśma mocująca do folii i membran. Jest ona potrzebna w celu zabezpieczenia przed wilgocią pasów folii lub membran. Stosowanie odpowiednich taśm mocujących wpłynie również na ogólny bilans energetyczny budynku, co przełoży się bezpośrednio na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

 

Taśmy dekarskie butylowe – montaż

Taśmę dachową montuje się na oczyszczoną i suchą powierzchnię poprzez dociskanie do podłoża. Dzięki temu niepotrzebne jest zgrzewanie czy używanie specjalistycznych narzędzi oraz klejów. Butyl cechuje się bardzo szybkim połączeniem z różnymi grupami materiałów. Wykorzystywanie taśm z tego surowca usprawnia wszelkie prace dekarskie i umożliwia tworzenie szczelnych i trwałych połaci w prosty sposób.