Masa butylowa, uszczelniacz butylowy

 

Masa butylowa powstaje na bazie rozpuszczalników lotnych. Do jej produkcji wykorzystuje się odmiany kauczuków, polimerów oraz wypełniaczy. Główną zaletą produktów z butylu jest spora uniwersalność, dzięki temu można stosować je na wielu różnych powierzchniach i w przypadku szerokiego zakresu prac.

Masa butylowa charakteryzuje się konsystencją, która zapewnia amortyzację w przypadku dylatacyjnych ruchów. Dodatkowo jest odporna na działanie roztworów kwasów i zasad. Jedną z wielu zalet masy jest też to, że eliminuje ryzyko rozwijania się pleśni.

 

Klej butylowy – co to jest?

Zacznijmy jednak od początku. Czym jest butyl? To substancja polimerowa, która należy do rodziny kauczuków syntetycznych. Powstaje w wyniku polimeryzacji izobutylenu, nierzadko z dodatkiem izoprenu lub butadienu. Do jego wulkanizacji stosuje się związki nitrozowe lub siarkę.

Uszczelniacz butylowy charakteryzuje się niezwykle dużą plastycznością nawet w temperaturach od -40°C do 900°C  Nie ulega przedwczesnemu kruszeniu i można cieszyć się ich elastycznością przez lata. Na uwagę zasługują jego właściwości hydroizolacyjne – jest paroszczelny i wodoodporny.

Butyle nie ulegają korozji, utlenianiu ani pleśnieniu. Można wykorzystywać je nawet w skrajnych warunkach atmosferycznych.

 

Do czego służy uszczelniacz butylowy?

Masa butylowa występuje w produktach przemysłowych jako substancja uszczelniająca. Jej zastosowanie w zależności od produktu może się nieco różnić. W tej kategorii przedstawiamy jednak produkt, jakim jest masa butylowa w kiełbasie.

 

Masa butylowa w tubie i rękawie – jakie ma zastosowanie?

Na rynku można znaleźć dosyć szeroki wybór mas butylowych. Warto jednak wybierać sprawdzone uszczelniacze, które posiadają odpowiednią dokumentację i certyfikaty. W Budfix przykładamy dużą wagę do jakości oferowanych produktów, dlatego m.in. klej butylowy w naszym sklepie spełnia najbardziej wygórowane oczekiwania.

Masy butylowe stosuje się najczęściej do osadzania okien wykonanych z aluminium, uszczelniania w motoryzacji, czy nawet przemyśle stoczniowym. Uszczelniacz butylowy powszechnie stosuje się do złączeń w konstrukcjach wykonanych z blachy, przy uszczelnieniach fug oraz dylatacji w budynkach, a także w przypadku połączeń w przewodach wentylacyjnych. Taki szeroki zakres zastosowań ma rację bytu głównie ze względu na fakt odporności na skrajne temperatury.

 

Masy butylowe – zalety

Klej butylowy wyróżnia się przede wszystkim bardzo dużą elastycznością i wysokim stopniem zabezpieczenia przed wodą oraz wilgocią. Charakteryzuje się także niezwykle prostym sposobem aplikacji.

Masa butylowa stanowi bardzo przydatne uszczelnianie, dzięki któremu możliwe jest właściwe zabezpieczenie wszelkiego rodzaju łączeń niezależnie od materiału wykonania. Bez niej przeprowadzenie wielu prac przemysłowych byłoby bardzo trudne do zrealizowania.