Uszczelka EPDM brązowa

 

Uszczelki do okien i drzwi są niezwykle przydatnym połączeniem, które w dużej mierze odpowiada za właściwości stolarki otworowej. Dlaczego? Przede wszystkim chroni newralgiczne miejsca przed stratami ciepła oraz przenikaniem wilgoci, a co za tym idzie powstawaniem pleśni, czy grzybów. Warto pamiętać, że stara, zbutwiała lub uszkodzona uszczelka nie jest w stanie tego zapewnić. Jaka uszczelka do drzwi, czy okna będzie najlepsza?

Uszczelki EPDM w tej kategorii są przeznaczone do szybkiego i łatwego montażu. Przed samą aplikacją warto oczywiście zwrócić uwagę na dokładne oczyszczenie powierzchni specjalnym środkiem myjącym lub alkoholem np. spirytusem. Następnie odkrywając stopniowo warstwę ochronną, przyklejamy uszczelkę do framugi okna lub drzwi.

Dużym atutem, jaki posiada uszczelka samoprzylepna, jest fakt, że bardzo dokładnie przylega do powierzchni, co zapewnia dużą szczelność i ochronę przed różnymi czynnikami atmosferycznymi, o czym więcej poniżej.

 

Jak wybrać uszczelki do okien i drzwi?

 

Jak wybrać odpowiednią uszczelkę do okna lub drzwi? Na samym początku warto zwrócić uwagę na to, czy uszczelka drzwiowa lub okienna będzie montowana w stolarce wewnętrznej, czy zewnętrznej.

Do drzwi i okien wewnętrznych oraz przeszkleń tego typu, które nie są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, uszczelka nie musi być tak odporna, jak w przypadku uszczelki zewnętrznej. Wszak odpowiada głównie za amortyzację podczas zamykania.

Uszczelka gumowa zewnętrzna ma jednak nieco bardziej odpowiedzialne zadanie. Musi stawić czoła różnym czynnikom atmosferycznym. Musi być więc odporna na działanie promieni słonecznych, wiatru, wody i nie powinna tracić swoich cennych właściwości pod względem zmieniających się temperatur.

 

Na co zwracać uwagę kupując uszczelki gumowe?

 

Uszczelka samoprzylepna powinna pasować do danych drzwi lub okna. Innego rodzaju uszczelka okienna będzie pasowała do systemów z PVC, drewna, czy aluminium. Należy także pamiętać o dokładnym doborze wymiarów uszczelki. Uszczelka okienna nie powinna wypadać z rowka, a jej konstrukcja musi zapewniać tłumienie hałasu, szczelność i zapewniać amortyzację. Zbyt niska uszczelka może nie gwarantować żadnych z tych funkcji.

Dobrej jakości uszczelka gumowa zapobiega powstawaniu smug podczas mycia okien oraz drzwi i przebarwień (w przypadku uszczelek kolorowych).

 

Rodzaje uszczelek gumowych

 

Jak w przypadku większości materiałów budowlanych, tak i uszczelki EPDM występują w różnych rodzajach, a raczej przekrojach. Jest to np. profil gumowy D, profil gumowy P, uszczelka V, uszczelka E, uszczelki gumowe płaskie, czy uszczelka gumowa okrągła itd. Do tego wszystkiego możemy wybierać kolory uszczelek: uszczelka EPDM brązowa, biała, czy czarna. W tej kategorii prezentujemy uszczelkę brązową. Duży wybór sprawia, że możesz kupić element idealnie pasujący do stolarki otworowej.

 

Zalety uszczelek EPDM – dlaczego warto je wybrać?

 

Istnieje co najmniej kilka ważnych powodów, dla których warto zainteresować się uszczelkami EPDM.

Poniżej wymienimy te najważniejsze:

  • Izolacja akustyczna – uszczelka gumowa płaska zapewnia doskonałą barierę ochronną przed hałasem. Prawidłowe jej zamontowanie wspomaga właściwości okna lub drzwi, tłumiąc dźwięki dochodzące z zewnątrz.

  • Izolacja termiczna – stare i zbutwiałe uszczelki są często powodem uciekania ciepła z pomieszczenia. Stąd tylko krok do wyższych rachunków za ogrzewanie. Uszczelki do drzwi samoprzylepne to energooszczędne rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić na ogrzewaniu;

  • Odporność na warunki atmosferyczne – właściwości izolacyjne uszczelek chronią przed chłodem, wiatrem oraz upałami. Zapewniają ochronę przed przeciągami między drzwiami a podłogą;

  • Uszczelka wodoodporna zapewnia ochronę przed wilgocią, brudem, kurzem i wnikaniem insektów do wnętrza. To także bariera przeciw pleśni i grzybom.