TAŚMA BUTYLOWA DWUSTRONNA

 

Czym jest taśma butylowa i gdzie znajduje zastosowanie?

Dobra taśma budowalna jest niezastąpionym akcesorium, bez którego żaden remont lub budowa nie mogą być zrealizowane, lub będą bardzo utrudnione. Spełniają różne funkcje – od mocowania, po izolacje i uszczelnianie. Dobór odpowiedniej taśmy jest istotną kwestią. Dzisiaj omówimy zastosowanie i właściwości taśmy butylowej, która za sprawą swojej uniwersalności zdobywa coraz większą popularność.

Taśma butylowa uszczelniająca ma bardzo szerokie zastosowanie. Za jej pomocą można łączyć ze sobą niemal dowolne elementy. Powszechnie stosowane są w branży budowlanej, wykończeniowej, czy remontowej, ale nie tylko. Co warto wiedzieć o taśmach butylowych?

 

Skąd bierze się butyl? Co to jest uszczelniacz butylowy?

Zacznijmy od tego, czym jest butyl, z którego produkowane są taśmy tego rodzaju. Powstaje on na skutek polimeryzacji izobutylenu lub kopolimeryzacji izobutylenu z dodatkiem izoprenu, lub butadienu. W pierwotnej formie może służyć do produkcji dętek, opon lub podobnych produktów. Materiał ten ze względu na swoje cenne i niepowtarzalne właściwości znalazł zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

 

Taśma butylowa samoprzylepna – właściwości

Pierwszą cechą, którą wyróżnia się taśma butylowa, jest bardzo duża lepkość i plastyczność. Do tego wszystkiego bardzo dobrze przylega do niemal każdej powierzchni. Butyl może być stosowany do wszelkiego rodzaju uszczelnień foli, obróbek blacharskich, szwów, spoin budowalnych, czy membran.

Najcenniejszymi właściwościami butylu jest wodoszczelność, wiatroszczelność i niezmienianie objętości po zwulkanizowaniu. Ponadto butyl nie zawiera szkodliwych substancji, nie jest toksyczny i nie kruszeje z czasem.

Istotną właściwością jest także dobra odporność chemiczna na kwasy, zasady i utleniania, elastyczność, zdolność do tłumienia hałasów i drgań, a także nietoksyczność. Ze względu na swoje właściwości często stosowany jest do produkcji dętek, opon, izolacji i uszczelek. Jednak najpopularniejszym produktem z butylu są aktualnie taśmy butylowe.

Taśmy butylowe są coraz popularniejszym produktem na rynku, głównie za sprawą swoich niepowtarzalnych właściwości. Nie twardnieje i nie kruszeje, jest ciągle plastyczna, ma także właściwości hydroizolacyjne. Co więcej, uznawana jest aktualnie za jeden z najlepszych materiałów uszczelniających na rynku.

 

Taśma butylowa czy bitumiczna?

Taśmy butylowe zdobywają swoich zwolenników również dlatego, że są odporne na starzenie, promieniowanie UV i trudne warunki atmosferyczne. Stanowią doskonałą alternatywę dla mas bitumicznych.

Butyl jest także surowcem, który chroni przed przenikaniem kurzu i wody, co eliminuje ryzyko związane z rozwojem grzybów, pleśni, czy korozji. Dopasowuje się od kształtu podłoża i świetnie tłumi hałas, zachowując paroszczelność nawet po długim okresie. To spora przewaga, porównując masy butylowe do mas bitumicznych.

 

Taśma butylowa – zastosowanie

Ze względu na swoje wszechstronne właściwości taśma butylowa z powodzeniem wykorzystywana jest w wielu dziedzinach, np. jako taśma butylowa do okien. Przez wielu ekspertów uznawana jest za jeden z najlepszych materiałów uszczelniających i ciężko wskazać tutaj godnego konkurenta.

Doskonale sprawdza się do dylatacji, pęknięć, wypełniania otworów, czy szczelin. Znajduje zastosowanie także w przypadku tłumienia wstrząsów, mocowań i napraw różnych elementów – budowlanych, czy samochodowych. Obecnie na rynku możemy znaleźć różne rodzaje taśm butylowych. To między innymi taśmy butylowe jednostronne i taśmy butylowe dwustronne.

Butyle często wykorzystywane są tam, gdzie konstrukcja lub maszyna wymaga najwyższego poziomu szczelności. Za ich pomocą dokonuje się uszczelnień specjalistycznych pieców, kominów oraz instalacji próżniowych. Ze względu na swoje parametry stosowane są w miejscach o sporym zawilgoceniu.

 

Znakomicie spełniają swoją rolę jako:

  • uszczelniacz pokryć dachowych;

  • uszczelniacz karoserii;

  • uszczelniacz lamp i reflektorów;

  • uszczelniacz infrastruktury kanalizacyjnej;

  • w montażu stolarki budowlanej;

  • izolacji Podwalin i nie tylko.

 

To jednak niejedyne możliwości tej grupy produktów. Ich zastosowanie jest naprawdę niezwykle szerokie, co nie umyka uwadze fachowców z różnych branż.

 

Jak usunąć taśmę butylową?

Częstym pytaniem jest to, jak usunąć taśmę butylową z różnych powierzchni. Większe kawałki taśmy butylowej należy usunąć delikatnie w sposób mechaniczny. Mniejsze zabrudzenia natomiast poddadzą się działaniom benzyny ekstrakcyjnej lub alkoholu izopropylowego.

 

Ile czasu schnie klej butylowy?

Dużą zaletą i cechą charakterystyczną butylu jest to, że nie zasycha. Klejona powierzchnia ciągle pozostaje plastyczna, odporna na starzenie i cały czas się klei. Oznacza to nie tylko bardzo dobre połączenie klejonych powierzchni, ale i możliwość naprawy czy okresowej inspekcji w razie potrzeby, np. w przypadku klejenia reflektorów.