Czym charakteryzuje się klej do gwintów

 

Przykręcając śrubę lub nakrętkę potrzeba mniej, lub więcej siły. Mimo że połączenie wydaje się bardzo szczelne to w praktyce często między śrubą a gwintem, występuje wolne miejsce. To z kolei powoduje szereg negatywnych konsekwencji jak wyciek wody, oleju lub innej cieczy. Z pomocą w takiej sytuacji i nie tylko przychodzi dobry klej do gwintów. Czym się charakteryzuje i po co stosuje się go w takich połączeniach?

Klej do zabezpieczania gwintów, znany także jako klej anaerobowy służy przede wszystkim do zabezpieczenia nakrętek lub śrub przed odkręcaniem, lecz nie tylko. Uszczelnia gwinty, aby nie dostawały się tam żadne płyny. 

 

Czym są kleje do gwintów?

 

Kleje anaerobowe spośród innych, podobnych substancji wyróżniają się przede wszystkim specyficznym przebiegiem utwardzania. Do ich zastygania dochodzi pod wpływem odcięcia dopływu powietrza, a także po kontakcie z metalem. Ze względu na te nietypowe właściwości stanowią świetny produkt do klasycznych gwintów.

Podczas przykręcania dochodzi do spełnienia obu wyżej wymienionych warunków utwardzania, co powoduje niezwykle szczelne połączenie w wybranym miejscu. Jeżeli chodzi o czas zaschnięcia, to zależy to od typu konkretnego produktu – najczęściej można sprawdzić to w opisie produktu, czy opakowaniu bądź instrukcji. Do nieco wolniejszego zasychania może dochodzić w specyficznych warunkach, przede wszystkim podczas niskiej lub wysokiej temperatury otoczenia oraz w przypadku stopu metalu.

 

Do najcenniejszych właściwości kleju do gwintów zaliczamy odporność na:

  • oleje, paliwa, wodę i inne płyny;

  • wysoką temperaturę;

  • drgania, wibrację i wstrząsy;

  • pozostałe czynniki zewnętrzne.

 

Zalety klejów anaerobowych do śrub

 

Charakterystyka kleju do gwintów jest ceniona m.in. w środowiskach inżynierskich i technicznych. Do najważniejszych zalet tej grupy klejów należą:

  • tworzenie solidnego uszczelnienia w przestrzeni między gwintami, co zapobiega korozji i wyciekom;

  • zapobieganie osłabieniu połączeń z powodu czynników zewnętrznych w tym wibracji;

  • idealne dopasowanie do powierzchni;

  • łatwość użycia, możliwość utrzymania porządku w miejscu pracy

  • redukcja kosztów produkcji;

  • są natychmiast gotowe do użycia.

 

Jaki klej do uszczelniania gwintów stosować?

 

Kleje anaerobowe do gwintów możemy podzielić na 3 główne rodzaje: lekkie, średnie oraz mocne. Często dzieli się je także na łatwo demontowalne, średnio demontowalne, oraz trudno demontowalne.

Pierwsze z nich sprawdzają się doskonale podczas zabezpieczania gwintu przed dokręcaniem. Mechanizm nie powinien być jednak narażony na duże wibracje i drgania. Po zastygnięciu takiego rodzaju kleju element można ponowie odkręcić bez dużego nakładu siły.

Kleje średnie, czy też średnio demontowalne mogą być stosowane w przypadku podzespołów, które są narażone na wibracje i drgania. Spełnią idealnie swoją funkcję w przypadku urządzeń mechanicznych jak, chociażby motocykle, czy kosiarki. Gwint zaklejony takim klejem co prawda można odkręcić, ale potrzebna jest do tego spora siła lub specjalistyczne narzędzia.

Ostatnim rodzajem są kleje trudno demontowalne. Czym się charakteryzują? Tworzą niezwykle silne połączenie dwóch płaszczyzn na bardzo długi czas. Nie da się ich odkręcić za pomocą klasycznych narzędzi. Zastosowanie takiego kleju ma rację bytu w przypadku podzespołów, które nie będziemy odkręcać. Wytrzymałość takiego kleju sięga nawet 180 stopni Celsjusza.

 

Klej do gwintów – rodzaje

 

Można spotkać się także z podziałem klejów do gwintów ze względu na kolory. Co prawda nie należy się nimi bezwzględnie kierować, ale można się sugerować takimi oznaczeniami. Każdy kolor odpowiada za nieco inną specyfikę i nadaje się do innych zastosowań. To:

  • klej anaerobowy niebieski (doskonały klej do gwintu i śrub);

  • klej anaerobowy żółty (klej do uszczelniania rur);

  • klej anaerobowy pomarańczowy (klej do uszczelniania płaszczyzn);

  • oraz najmocniejszy klej do gwintów 270 (zielony klej do zabezpieczenia gwintów, śrub).

 

Jak stosować klej do gwintów?

 

Gwint przede wszystkim powinien być odtłuszczony, wyczyszczony przed zaaplikowaniem odpowiedniego anaerobowego środka do gwintów. Niektóre z nich tolerują niewielkie zaoliwienie powierzchni.

Następnym krokiem jest naniesienie kropli kleju na gwint, śrubę i wkręcić. Przy wkręcaniu klej zostanie rozprowadzany po powierzchni gwintu. Po montażu występuje kilkunasto-minutowe okienko czasowe, które przeznaczone jest na wyregulowanie połączenia w zależności od rodzaju materiału i wybranego kleju. Po tym czasie nie powinniśmy ingerować w gwint, ponieważ może to spowodować zerwanie wiązań podczas utwardzania i doprowadzić do niewłaściwego zabezpieczenia śruby.

 

Gdzie można stosować klej do śrub? Klej anaerobowy zastosowanie

 

Kleje do gwintów ze względu na swoje unikalne właściwości znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Wykorzystuje się je przede wszystkim do łączenia części sztywnych oraz w przypadku chęci zabezpieczania złączy i gwintów przed korozją. Duża elastyczność oraz wysoką szczelność spoin, którą oferują, sprawia, że jest to także niezwykle wdzięczny środek do uszczelniania. Dużym atutem tej grupy produktów jest to, że nie wydzielają gryzącego zapachu.

Kleje anaerobowe stosuje się przede wszystkim do zabezpieczania śrub. Odgrywają także bardzo ważną rolę w przypadku montażu przekładni biegów, czy montażu silników. W takich przypadkach liczy się nie tylko dobre uszczelnienie, ale i trwałość i solidność połączenia.

Klej anaerobowy do gwintów może być stosowany więc wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zabezpieczanie przed niepożądanym odkręcaniem. Często stosuje się go w przypadku:

  • instalacji i mocowań w samochodach;

  • w maszynach transportowych i pojazdach;

  • różnego rodzaju maszynach i urządzeniach posiadających ruchome części narażone na wibracje;

  • instalacjach wodnych i gazowych, w których występują połączenia śrubowe;

  • instalacjach ogrzewania i przemysłowych

  • w maszynach do ćwiczeń;

 

Jak odkręcić klej do gwintów?

 

Jeżeli gwint zabezpieczony jest najmocniejszym klejem, a istnieje konieczność jego odkręcenia to jedną z najlepszych metod ku temu, jest spalenie kleju. Dokonujemy tego poprzez punktowe nagrzewanie palnikiem. Jeżeli nie możemy wykonać tej czynności, to niezbędne będzie użycie środków chemicznych. Śrubę możemy zanurzyć w acetonie lub MEK.

 

Jak długo schnie klej do gwintów?

 

Na powierzchniach stalowych oraz miedzianych przyjmuje się, że czas schnięcia kleju anaerobowego wynosi ok. 1 h. Do pełnego utwardzenia dochodzi po minimum 12 h. Proces ten można przyspieszyć, używając do tego specjalnego aktywatora do klejów anaerobowych, skracają czas pełnego wiązania do 1 godziny. Generalnie rzecz ujmując wstępny czas schnięcia to 60 minut, natomiast pełna wytrzymałość następuje po 12-24 h.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii